Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Węgierskie ostrzeżenie dla Polski

21 sierpnia 2013 | Ekonomia | Grzegorz Siemionczyk
autor zdjęcia: David Sailer
źródło: Rzeczpospolita

Gdyby polski rząd zdecydował się na nacjonalizację otwartych funduszy emerytalnych, popełniłby poważny błąd – powiedział w rozmowie 
z Grzegorzem Siemionczykiem prezes Raiffeisen Bank International Karl Sevelda.

Rz: Minęły ponad dwa lata, od kiedy Raiffeisen Bank International (RBI) ogłosił zamiar przejęcia Polbanku za kwotę, która analitykom wydawała się zbyt wysoka. Jak ocenia Pan tę transakcję z perspektywy czasu?

Jestem bardzo zadowolony z tej fuzji, która – z prawnego punktu widzenia – została zamknięta pod koniec ub.r. Przejęcie Polbanku było dla nas niezbędnym krokiem, aby uzyskać w Polsce odpowiednią masę. A jest to dla nas jeden z najważniejszych rynków w Europie Środkowej i Wschodniej. I nie sądzę, abyśmy za ten nabytek przepłacili. Polbank, zajmujący się głównie działalnością detaliczną, był bowiem doskonałym uzupełnieniem polskiego Raiffeisena, wyspecjalizowanego w obsłudze firm.

Ostatnio do kupienia było w Polsce kilka innych banków, np. Kredyt Bank, Nordea. Gdybyście w 2011 r. mieli wybór, i tak postawilibyście na Polbank?

Raiffeisen Bank Polska i Polbank były tak komplementarne, że także dziś nie mielibyśmy wątpliwości. Przejmując jakikolwiek inny bank, musielibyśmy część nowego biznesu odsprzedać, żeby nie dublować działalności. A wiadomo, że cięcia są zawsze bolesne i lepiej minimalizować ich skalę....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9618

Wydanie: 9618

Spis treści

Wymarzony pracodawca

Zamów abonament