Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

NBP zainterweniuje na rynku?

21 sierpnia 2013 | Ekonomia | Agnieszka Kamińska
NBP ma pokaźne rezerwy, aby interweniować na rynku, a polskie papiery ostatnio tracą na wartości
źródło: Rzeczpospolita
NBP ma pokaźne rezerwy, aby interweniować na rynku, a polskie papiery ostatnio tracą na wartości

Minister finansów chce dać bankowi centralnemu możliwość skupu z rynku obligacji rządowych. – To ciężka broń – oceniają ekonomiści.

Narodowy Bank Polski będzie mógł kupować i sprzedawać dłużne papiery wartościowe także poza tzw. operacjami otwartego rynku. Takie zmiany w przepisach szykuje Ministerstwo Finansów.

W praktyce oznacza to, że bank centralny będzie mógł skupować z rynku obligacje rządowe, tak jak robią to największe banki centralne na świecie: Bank Anglii, Bank Japonii czy amerykański Fed. Zdaniem ministra finansów Jacka Rostowskiego nie ma powodu, aby i Polska nie mogła stosować tego typu niekonwencjonalnych narzędzi prowadzenia polityki pieniężnej.

Jednak przed kryzysem takie zabiegi banków centralnych były postrzegane jako niedopuszczalne, ponieważ w praktyce rodziły ryzyko finansowania się rządów pieniądzem dodrukowanym przez bank centralny. Dlatego zmiana reguł zaproponowana przez ministra finansów wzbudza kontrowersje. – To jest rozwiązanie sprzeczne z funkcjonowaniem banku centralnego, ale kryzys zmusza do stosowania tego typu zabiegów, co pokazały doświadczenia wielu krajów – mówi Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. – To, co przechodzi w Stanach Zjednoczonych, może być krytycznie przyjęte w przypadku Polski, która wciąż jest rynkiem rozwijającym się – przyznaje Rafał Benecki z ING. A Krzysztof Rybiński, były wiceprezes, mówi ostro: To łamanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9618

Wydanie: 9618

Spis treści

Wymarzony pracodawca

Zamów abonament