Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemiecki fiskus odda nadpłacony podatek

21 sierpnia 2013 | Prawo i praktyka | Marius Sieja

Polskie spółki kapitałowe odzyskają zapłaconą w Niemczech daninę od zysków kapitałowych od dywidend wypłacanych od 2009 roku

W reakcji na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 20 października 2011 r. (C-284/09) niemiecki ustawodawca postanowił 1 marca br. dokonać zmian w zakresie opodatkowania dywidend od udziałów mniejszych niż 10 proc. (niem. Streubesitzdividende), wypłacanych spółkom kapitałowym.

Dla udziałowców podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych z krajów UE/EOG przewidziana została możliwość zwrotu niemieckiego podatku u źródła od dywidend wypłaconych im przed 1 marca. Do uzyskania zwrotu konieczne jest złożenie wniosku. Ustawa regulująca te kwestie weszła w życie 29 marca.

Nie dla wszystkich zwolnienie

Wypłata przez niemieckie spółki kapitałowe dywidend udziałowcom z kraju lub z zagranicy podlega opodatkowaniu u źródła (niem. Kapitalertragsteuer) w wysokości 25 proc.

Według dotychczasowego stanu prawnego w przypadku niemieckiej spółki dominującej zwrot podatku u źródła następował w ramach opodatkowania spółki niemieckiej podatkiem dochodowym CIT lub PIT, niezależnie od wysokości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9618

Wydanie: 9618

Spis treści

Wymarzony pracodawca

Zamów abonament