Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ująć skonto dla celów VAT

21 sierpnia 2013 | Prawo i praktyka | Tomasz Napierała Natalia Kotlarek

Gdy sprzedawca zmniejszy o pewien procent kwotę należności, jaką ma mu zapłacić nabywca towaru lub usługi, taką bonifikatę może uwzględnić już w fakturze pierwotnej i tym samym ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej

- Zaufany kontrahent reguluje swoje zobowiązania zawsze przed terminem, w związku z czym korzysta ze skonta. Wystawianie z tego tytułu faktur korygujących jest procesem uciążliwym i pracochłonnym. Czy w tej sytuacji uwzględnienie skonta na fakturze pierwotnej będzie zgodne z przepisami podatkowymi? – pyta czytelnik.

Powszechną praktyką w obrocie gospodarczym jest ustalanie tzw. skonta, czyli upustu z tytułu wcześniejszej płatności. Rozwiązanie to jest obecnie chętnie stosowane przez podatników chociażby ze względu na możliwość poprawy płynności finansowej przedsiębiorstwa. Nie jest jednak w pełni jasne, w jaki sposób skonto powinno być ujęte dla celów VAT.

Przeważająca praktyka

Wydaje się, że zgodnie z przeważającą na rynku praktyką, faktura pierwotna opiewa na pełną kwotę, natomiast w przypadku przedterminowego otrzymania płatności na kwotę uwzględniającą skonto wystawiana jest faktura korygująca.

Takie podejście wydaje się zgodne z definicją podstawy opodatkowania z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9618

Wydanie: 9618

Spis treści

Wymarzony pracodawca

Zamów abonament