Jak ująć skonto dla celów VAT
Gdy sprzedawca zmniejszy o pewien procent kwotę należności, jaką ma mu zapłacić nabywca towaru lub usługi, taką bonifikatę może uwzględnić już w fakturze pierwotnej i tym samym ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej
- Zaufany kontrahent reguluje swoje zobowiązania zawsze przed terminem, w związku z czym korzysta ze skonta. Wystawianie z tego tytułu faktur korygujących jest procesem uciążliwym i pracochłonnym. Czy w tej sytuacji uwzględnienie skonta na fakturze pierwotnej będzie zgodne z przepisami podatkowymi? – pyta czytelnik.
Powszechną praktyką w obrocie gospodarczym jest ustalanie tzw. skonta, czyli upustu z tytułu wcześniejszej płatności. Rozwiązanie to jest obecnie chętnie stosowane przez podatników chociażby ze względu na możliwość poprawy płynności finansowej przedsiębiorstwa. Nie jest jednak w pełni jasne, w jaki sposób skonto powinno być ujęte dla celów VAT.
Przeważająca praktyka
Wydaje się, że zgodnie z przeważającą na rynku praktyką, faktura pierwotna opiewa na pełną kwotę, natomiast w przypadku przedterminowego otrzymania płatności na kwotę uwzględniającą skonto wystawiana jest faktura korygująca.
Takie podejście wydaje się zgodne z definicją podstawy opodatkowania z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta