Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kadrowi zamiast szefów HR

21 sierpnia 2013 | Kariera i biznes | Anita Błaszczak
Specjaliści od zasobów ludzkich muszą wypracować swoją pozycję nie tylko wobec szefów, ale również wobec pracowników firm, którzy często nieufnie traktują pomysły  HR-owców.
źródło: Rzeczpospolita
Specjaliści od zasobów ludzkich muszą wypracować swoją pozycję nie tylko wobec szefów, ale również wobec pracowników firm, którzy często nieufnie traktują pomysły HR-owców.

Działy personalne w polskich firmach rzadko mają pole do popisu. Ich rola ogranicza się często do administracji.

Jedna  z uczestniczek  konkursu na Top HR Managera, zrobiła na jurorach spore wrażenie, opowiadając, jak krok po kroku udało jej się przekonać  szefa, właściciela średniej wielkości firmy z południa  Polski, do  wprowadzenia kilku zmian. Niewielkich, ale i tak rewolucyjnych jak na firmę, gdzie nikt wcześniej nie określał zasad premiowania ani nie przywiązywał wagi do zaangażowania pracowników.

W większości polskich przedsiębiorstw  nikt zresztą nie oczekuje takiej aktywności od działów HR (określanych często  jako działy kadr).  Tak przynajmniej wynika z badania, które przeprowadziła w tym roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wśród osób odpowiedzialnych za HR w  263 polskich firmach różnej wielkości.

Sprawni zarządcy

Większość, bo aż dwie trzecie badanych, stwierdziła, że ich rolą jest  przede wszystkim sprawne zarządzanie administracją kadrowo-płacową. Zajmują się rekrutacją kandydatów, urlopami, zwolnieniami. Pozostałe funkcje HR są znacznie  mniej popularne; tylko od co trzeciego szefa działu kadr  oczekuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9618

Wydanie: 9618

Spis treści

Wymarzony pracodawca

Zamów abonament