Zestawienie w dwóch wariantach
Przepisy bilansowe dają firmom do wyboru sporządzanie rachunku zysków i strat w wersji kalkulacyjnej lub porównawczej. Skorzystanie z tych opcji zależy od tego, na jakich kontach będzie prowadzona ewidencja kosztów.
Piotr Kęska
Rachunek zysków i strat jest jednym z elementów sprawozdania finansowego. Wykazuje się w nim oddzielnie przychody, koszty, zyski i straty oraz obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego za bieżący i poprzedni rok obrotowy. Do jego sporządzania zobowiązane są wszystkie jednostki spełniające kryteria określone w art. 2 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) i tym samym objęte obowiązkiem stosowania przepisów tej ustawy. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy spółka zobowiązana jest również do badania sporządzonego sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta, czy też nie.
Rachunek zysków i strat jest głównym elementem prezentującym, jakie wartości osiągnięte w okresie, za który został sporządzony, składają się na wynik finansowy jednostki. Zgodnie z uor, na wynik finansowy netto składają się:
1) wynik działalności operacyjnej, w tym z tytułu pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych,
2) wynik operacji finansowych,
3) wynik operacji nadzwyczajnych,
4) obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego z tytułu podatku dochodowego, którego podatnikiem jest jednostka, i płatności z nimi zrównanych, na podstawie odrębnych przepisów.
Co do zasady powyższy podział dotyczy jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji. Banki i ubezpieczyciele ustalają wynik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta