Mieszkańcy rzadko decydują o mieście
Obywatele mają prawo do zgłaszania własnych projektów uchwał, ale mało kiedy wchodzą one w życie.
Wystarczy mieć pomysł i zebrać odpowiednie poparcie, by zajęli się nim radni. Jednak Polaków nie ciągnie do współrządzenia własnymi miastami. Dlaczego? – Spowodowane jest to przede wszystkim skomplikowaną drogą z przepisami prawnymi i obostrzeniami, przez jakie muszą przejść obywatele, aby złożyć swoje pomysły – tłumaczy Maria Jaraszek, która w łódzkim Instytucie Spraw Obywatelskich zajmuje się kampanią „Obywatele decydują".
W Łodzi w zeszłym tygodniu rozpoczęła się zbiórka podpisów pod społecznym projektem dotyczącym unieważnienia uchwał o powstaniu skweru im. Lecha Kaczyńskiego oraz postawienia tam pomnika byłego prezydenta. Przeciwnikiem tego pomysłu jest lokalny Twój Ruch.
O Kaczyńskim niech decydują ludzie
– Nam nawet nie chodzi o nazwę dla skweru i ten pomnik, ale o sposób wprowadzenia na sesję tych uchwał. Miały spaść z porządku obrad,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta