Szkolenie z zasad bhp wyłącznie w godzinach pracy
Czas szkoleń z zakresu higieny i bezpieczeństwa należy uwzględnić w grafiku pracownika. Jeśli odbędzie się poza harmonogramem, to dla jednej osoby będzie to oznaczać przekroczenie normy dobowej, dla innej – przeciętnej tygodniowej.
Czas trwania wszystkich szkoleń z zakresu BHP podlega zaliczeniu do pracowniczego czasu pracy. Bez względu na to, czy chodzi o szkolenia wstępne (instruktaż ogólny lub stanowiskowy) czy okresowe, cały czas ich trwania należy planować w czasie pracy podwładnych.
Przeprowadzenie tych szkoleń poza harmonogramowymi godzinami pracy zatrudnionego oznacza, że wystąpią godziny nadliczbowe. Niejednokrotnie też dojdzie wtedy do naruszenia przepisów o odpoczynkach dobowych i dobie pracowniczej, co stanowi wykroczenie.
Wstępne na 2 dni
Czas trwania szkoleń wstępnych z zakresu BHP nie może być krótszy, niż to wynika z ramowych programów określonych w przepisach rozporządzenia MGiP z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.). Zgodnie z nimi szkolenie wstępne ogólne ma trwać minimum 3 godziny lekcyjne po 45 minut. Z kolei szkolenie stanowiskowe dla wszystkich pracowników – z wyjątkiem tych zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych – to minimum 8 godzin lekcyjnych po 45 minut. Zatem przeprowadzenie obu tych instruktaży w jednym dniu oznacza, że u pracownika, który miał zaplanowaną wtedy 8-godzinną pracę, wystąpią nadgodziny.
Przykład
Pani Joanna została zatrudniona na stanowisku sprzedawcy w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta