Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uzyskaną korzyścią trzeba się podzielić z fiskusem

24 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Michał Wilk

Poręczenie kredytu spółce przez wspólników bez wynagrodzenia jest przychodem z nieodpłatnego świadczenia i podlega opodatkowaniu.

Zaciągając kredyt, przedsiębiorca z reguły musi przedstawić zabezpieczenie spłaty, na przykład poręczenie udzielone przez wspólnika lub inną spółkę z grupy kapitałowej. Często takie poręczenie jest nieodpłatne. W świetle ugruntowanego już orzecznictwa sądów administracyjnych nieodpłatne poręczenie jest dla kredytobiorcy przychodem z nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Sądy są zgodne

Zdaniem sądów udzielenie poręczenia to korzyść dla kredytobiorcy, mająca konkretny wymiar finansowy. Dzięki niemu możliwe jest zaciągnięcie większego kredytu lub uzyskanie korzystniejszego oprocentowania. Z uwagi na mniejsze ryzyko utraty środków zaangażowanych w taki kredyt bank jest bowiem skłonny zmniejszyć swoją marżę. Skoro podmiot zaciągający kredyt otrzymuje taką korzyść...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9772

Wydanie: 9772

Spis treści

Media planet

Zamów abonament