Opłata adiacencka może być kosztem
Gdy gmina sfinansuje budowę drogi, ma prawo żądać od właścicieli sąsiednich nieruchomości zapłaty za wzrost wartości ich gruntów. Przedsiębiorcy mogą jednak uiszczone kwoty odliczyć od swojego przychodu. To samo dotyczy renty planistycznej.
Opłata adiacencka i renta planistyczna to opłaty, które gmina może nałożyć na właścicieli w związku ze wzrostem wartości nieruchomości. Podatnicy często mają wątpliwości, czy i jak zaliczać te wydatki do kosztów uzyskania przychodu. Jednocześnie można spotkać się z różnym podejściem organów podatkowych w tym zakresie. Odpowiednia kwalifikacja może zależeć od okoliczności konkretnej sprawy.
Gdy są nowe media lub podzielono działki...
Regulacje dotyczące opłaty adiacenckiej znajdują się w ustawie z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Gmina może ją ustalić, gdy wartość nieruchomości wzrosła w związku z:
- podziałem nieruchomości;
- podziałem i scaleniem nieruchomości;
- budową urządzeń infrastruktury technicznej (m.in. drogi) z udziałem środków publicznych.
Stawka opłaty musi wynikać z uchwały rady gminy, ale nie może być wyższa niż 50 proc. wzrostu wartości nieruchomości. Gmina ma zasadniczo prawo wydać decyzję ustalającą tę opłatę nie później niż w ciągu 3 lat od dnia, kiedy decyzja o podziale stała się ostateczna lub kiedy właściciel zyskał możliwość korzystania z infrastruktury.
... albo zmieniono miejscowy plan
Renta planistyczna została uregulowana w ustawie z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Gmina jest zobligowana do jej ustalenia i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta