Gdy klient składa reklamację lub zwraca zakupy
Sprzedający, który wystawia paragony, jest zobowiązany do prowadzenia dodatkowej ewidencji. Służy ona rejestrowaniu rzeczy zwróconych lub zareklamowanych przez kupujących.
Anna Kaczmarek
Zdarza się, że towar wysłany w związku ze sprzedażą dokonywaną za pośrednictwem Internetu z różnych powodów wraca do sprzedającego. Najczęściej zdarza się tak, gdy kupujący:
∑ nie odbiera towaru (np. z powodu nieobecności lub błędnego adresu wysyłki),
∑ zwraca towar (np. z uwagi na rezygnację z zakupu lub reklamację).
Umowa anulowana
Jeżeli kupujący nie odebrał towaru, to uznaje się, że do transakcji w ogóle nie doszło. Taką sprzedaż należy po prostu anulować, a ewentualną płatność zwrócić kupującemu. W przypadku zarejestrowania tej transakcji na kasie fiskalnej, należy dokonać odpowiedniej korekty obrotu i kwot podatku należnego, które zostały uprzednio zaewidencjonowane. Paragon trzeba wpisać do rejestru korekt kasy fiskalnej. Jeżeli do transakcji została wystawiona faktura, to należy ją podpiąć pod kopię paragonu fiskalnego oraz opisać jako anulowaną z podaniem przyczyny. Wartość tej faktury nie powiększa kwoty sprzedaży w danym okresie.
Obowiązkowe elementy
Natomiast w przypadku zwrotu towaru lub reklamacji, sprzedający, który posiada kasę fiskalną i wystawia paragony, jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji zwrotów i reklamacji. Wskazuje na to rozporządzenie ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących. W myśl § 3 ust. 4 powołanego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta