Co nowego w zbiorczych korektach
Od początku 2014 r. firmy, które udzielają rabatów w odniesieniu do wszystkich dostaw z danego okresu dla jednego odbiorcy, muszą już umieszczać na fakturze korygującej daty wystawienia i numery pierwotnych dokumentów.
Dla części podatników VAT początek 2014 r. wiąże się z koniecznością dokonania korekt cen w transakcjach sprzedaży stosowanych w ciągu ubiegłego roku. W większości przypadków tego typu korekty występują w branży produkcyjnej oraz dystrybucyjnej. Przykładowo dotyczą one rabatów udzielanych z powodu przekroczenia ustalonego progu sprzedaży (premie pieniężne). Kolejną przyczyną może być korygowanie obrotu w celu ustalenia definitywnej ceny odzwierciedlającej faktycznie poniesione koszty czy zrealizowany zysk na odsprzedaży. Ten ostatni przypadek jest częściej stosowany w transakcjach wewnątrzgrupowych.
Bez względu na przyczynę, w przypadku gdy po wystawieniu faktury nastąpi zmiana wysokości ceny sprzedaży, podatnik wystawia fakturę korygującą. W porównaniu z regulacjami obowiązującymi w tym zakresie do końca 2013 r. znowelizowane przepisy ustawy o VAT wskazują dodatkowo na obowiązek korekt w przypadku rabatów z tytułu wcześniejszej zapłaty (tj. konta, które nie zostało wcześniej uwzględnione w podstawie opodatkowania). W pozostałym zakresie dotyczącym powodów wystawiania faktur w znowelizowanej ustawie o VAT powtórzono właściwie brzmienie obowiązującego do końca 2013 r. rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2011 r. (m.in. udzielenie obniżki ceny w formie rabatu, podwyższenie ceny lub stwierdzenie pomyłki w cenie).
Uprawnienie nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta