Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Humaniści muszą wyjść ze skansenu

24 lutego 2014 | Publicystyka, Opinie | Barbara Kudrycka
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Wyzwania stojące przed polską humanistyką 
nie są wcale większe niż te, które stoją przed innymi dziedzinami nauk – przekonuje była minister nauki 
i szkolnictwa wyższego, polityk PO.

Zmiany ustrojowe sprzed ćwierćwiecza wymusiły reformy w polskiej gospodarce. Najpierw w przemyśle, potem w górnictwie i usługach. Chociaż nie było to łatwe i bezbolesne, dzisiaj mamy szybki rozwój przedsiębiorczości i coraz wyżej ocenianą konkurencyjność polskiej gospodarki.

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej niemal 10 lat temu zwiększyło oczekiwania w kraju, jak też w organizacjach międzynarodowych na fundamentalne zmiany w nauce i szkolnictwie wyższym. Zmiany, które włączą dorobek nauki polskiej w obieg nauki światowej. Argumentowano, że grając tylko w lidze krajowej, nauka polska ma niewielkie szanse, aby wygrywać nawet w lidze europejskiej. Dowodem był i nadal jest, niestety, stosunkowo niski poziom projektów naukowych wysyłanych do European Research Council (UE), z których tylko jeden lub dwa procent (w kategorii młodych naukowców) zasługiwało na finansowanie.

Wrzucając polską naukę do nauki globalnej, reformą z 2011 r. zwiększono oczekiwania, zarówno wobec naukowców pracujących nad coraz bardziej oryginalnymi projektami naukowymi, jak i wobec uczelni i instytutów, wspomagających ich w biurokratycznych meandrach. W ten sposób mobilizowano środowisko naukowe do większego wysiłku twórczego. Dopomóc temu miały dwie agencje korzystające z wypracowanych w Europie metod pracy. A wprowadzenie Wirtualnej Biblioteki Nauki zapewniło...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9772

Wydanie: 9772

Spis treści

Media planet

Zamów abonament