Luka w prawie nie obciąży przedsiębiorcy
Fiskus nie może różnicować podatników w zależności od tego, jak szybko zakończyli oni formalności związane z oddaniem budowli do użytkowania.
Firma prowadziła na podstawie pozwolenia na budowę inwestycję w postaci budowy wiaty magazynowej stalowej i zjazdu z drogi. W listopadzie 2011 r. inwestycja została zakończona. Spółka uzyskała pozwolenie na użytkowanie w grudniu 2011 r. Stało się ono ostateczne 6 stycznia 2012 r., na skutek niewniesienia odwołania. We wniosku o interpretację spółka zapewniła, że inwestycja jest jej własnością. Jest wykorzystywana na potrzeby działalności gospodarczej i została przyjęta do używania jako środek trwały w rozumieniu ustawy o CIT po dniu, kiedy decyzja o pozwoleniu na użytkowanie stała się ostateczna. Na 1 stycznia 2012 r. inwestycja ta nie była więc ujęta w ewidencji środków trwałych. Podatniczka zapytała, czy powinna wykazać inwestycję w składanej do 31 stycznia 2012 r. deklaracji na podatek od nieruchomości za 2012 r. z podaniem jej wartości jako zero zł. To skutkowałoby brakiem jej opodatkowania za 2012 r.
Organ interpretacyjny nie zgodził się z takim stanowiskiem. Skoro spółka zakończyła budowę w listopadzie 2011 r., to od 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta