Przy wypłacie trzynastek więcej wątpliwości niż pewników
Został miesiąc na wypłatę dodatkowego wynagrodzenia rocznego pracownikom sfery budżetowej. Służby płacowe mają jednak wciąż rozbieżne zdania dotyczące ustalania do niego prawa i wysokości. Redakcja czeka na wyjaśnienia resortu.
- Czy w podstawie naliczenia trzynastki należy uwzględnić wynagrodzenie wypłacone w poprzednim roku, czy też przysługujące za te 12 miesięcy?
Z ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (DzU nr 160, poz. 1080 ze zm., dalej ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym) wynika, że podstawą jest wynagrodzenie, które pracownik otrzymał w ciągu roku kalendarzowego, za który ono przysługuje. Dlatego podstawą do wyliczenia trzynastej pensji w 2014 r. jest suma wynagrodzenia wypłaconego za 2013 r. Pracodawcy często mają wątpliwość, czy u osób, których wypłata przypada do 10. dnia następnego miesiąca, w podstawie należy uwzględnić pobory za grudzień przelane w styczniu następnego roku. Czy może należy zastosować metodę kasową, czyli nie analizować, jakiego okresu dotyczy wypłata, byleby mieściła się od 1 stycznia do ostatniego dnia grudnia. Według ustawy podstawę stanowią pieniądze wypłacone, a nie należne za dany rok kalendarzowy. Gdyby prawodawcy chodziło o środki należne za rok, użyłby zwrotu „wynagrodzenie przysługujące za dany rok". Tutaj należy przyjąć wykładnię racjonalnego ustawodawcy, który celowo użył tego sformułowania. Dlatego do podstawy 13-tki niezasadne jest wliczanie wynagrodzenia za grudzień wypłaconego w styczniu.
- Jakie składniki ująć w podstawie 13. pensji?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta