Karnet na siłownię z 8-proc. stawką VAT
Wstęp w zakresie usług związanych z aktywnym wypoczynkiem, jakim jest rekreacja, nie dotyczy wyłącznie biernego w nich uczestniczenia.
Spółka umożliwia klientom odpłatne korzystanie z siłowni, solarium lub sauny. Miała wątpliwości, jaką stawkę VAT powinna stosować do opłat za korzystanie w określonym czasie z tych pomieszczeń. Na razie stosuje 23-proc. stawkę podatku. Zapytała, czy od 1 stycznia 2011 r. miała jednak prawo stosować stawkę obniżoną w wysokości 8 proc.
Interpretacja nie potwierdziła takiej możliwości. Fiskus wskazał, że pobierana opłata za wstęp na siłownię, do solarium czy do sauny nie uprawnia korzystającego do wstępu jedynie w sensie wejścia gdzieś, jak to miało miejsce w przypadku np. kupienia biletu do kina. Obejmuje też możliwość korzystania z dostępnych w pomieszczeniach urządzeń. Zatem usługa, za którą pobierana jest opłata (udostępnienie i korzystanie z pomieszczeń sauny, siłowni czy solarium), od 1 stycznia 2011 r. opodatkowana jest 23-proc. stawką VAT.
Urzędnicy podkreślili, że w przypadku gdy ani ustawa, ani...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta