Zwrot zadatku, gdy umowa nie może być zawarta
Czytelnik nie jest w stanie wywiązać się z umowy przedwstępnej sprzedaży swojego mieszkania. Zaproponował kontrahentowi zwrot pobranego zadatku. Klient się nie zgadza, uważa, że to nie wystarczy.
Zgodnie z art. 394 § 1 kodeksu cywilnego (k.c.) zadatek dany przy zawarciu umowy – w razie jej niewykonania przez jedną ze stron – powoduje, że druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować. Jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. Odpowiednio regułą jest, że w razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała (art. 394 § 2 k.c.).
Zadatek stanowi zatem szczególną sankcję za niewykonanie umowy. Jego podstawową rolą jest zdyscyplinowanie stron do przestrzegania postanowień umowy potwierdzonej zadatkiem. Zastrzeżenie zadatku sprawia, że strona umowy z powodu jej niewykonania przez kontrahenta może od tej umowy odstąpić z zachowaniem roszczenia o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta