Zwodzenie podwładnego przedłuży czas dochodzenia roszczeń
Podniesienie przez szefa zarzutu przedawnienia nie zadziała, jeśli narusza zasady współżycia społecznego.
Roszczenia pracodawcy mogą się przedawnić znacznie wcześniej. Dotyczy to naprawienia szkody wyrządzonej przez pracownika wskutek:
- nieumyślnego niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych,
- nieuzasadnionego rozwiązania przez etatowca stosunku pracy w trybie natychmiastowym z winy pracodawcy oraz
- wskutek naruszenia zakazu konkurencji.
Roszczenia te przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym pracodawca dowiedział się o wyrządzeniu szkody, ale nie później niż z upływem trzech lat od dnia jej wyrządzenia.
Ważny fakt, nie wycena
Datą powzięcia przez szefa wiadomości o wyrządzonej przez pracownika szkodzie jest ta, w której poznał fakty, z których, przy prawidłowym rozumowaniu, można i należy wyprowadzić wniosek, że szkoda jest wynikiem zawinionego działania lub zaniechania pracownika. Nie chodzi więc o datę, w której wniosek taki został rzeczywiście z faktów tych wyprowadzony lub w której został przedstawiony przez inną osobę (por. wyrok SN z 10 sierpnia 1978 r., IV PR 167/78).
Rozważając pozwanie zatrudnionego, należy pamiętać, że przedawnienie zaczyna swój bieg także wtedy, gdy poszkodowany szef nie ma jeszcze informacji o dokładnej wysokości szkody.
Kara za premedytację
W znacznie gorszej sytuacji są pracownicy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta