Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szara lista zabronionych klauzul

15 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | MK

Nie każdy zapis w kontrakcie zawartym z osobą fizyczną będzie niedozwoloną klauzulą przez sam fakt podobieństwa do przykładów wymienionych w kodeksie cywilnym.

Kodeks cywilny w art. 3853 wymienia przykłady zapisów umownych, które, w razie wątpliwości, traktuje się jako niedozwolone postanowienia umowne. Przykładowo: za taki zostanie uznany fragment kontraktu, który wyłącza lub ogranicza odpowiedzialność przedsiębiorcy względem konsumenta za szkody na osobie lub za niewykonanie bądź niewłaściwe wykonanie zobowiązania. Podobnie może być przy zapisach, które uzależniają zawarcie umowy od przyrzeczenia przez konsumenta zawierania w przyszłości dalszych umów podobnego rodzaju albo uzależniają zawarcie, treść lub wykonanie umowy od zawarcia innej umowy, niemającej bezpośredniego związku z tym pierwszym kontraktem. Jeszcze innym przykładem może być klauzula, która będzie uprawniać przedsiębiorcę do dokonania jednostronnej zmiany umowy bez zaistnienia ważnej przyczyny wskazanej w tej umowie lub taka, która przyznaje kontrahentowi konsumenta uprawnienia do dokonywania wiążącej interpretacji umowy. Jak należy traktować tę wyliczankę (wskazuje 23 przykłady klauzul)? Czy każdy zapis umowy zawartej z konsumentem, który choćby częściowo będzie zbliżony do tych przykładów, należy traktować jako niewłaściwy i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9815

Wydanie: 9815

Spis treści
Zamów abonament