Ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej nie myl z ryczałtem
Aby uznać, że świadczenie wypłacane przez pracodawcę jako zwrot kosztów utrzymania fartuchów w czystości będzie zwolnione z podstawy wymiaru składek społecznych, jego wysokość trzeba uzależnić od faktycznie ponoszonych wydatków.
Nie wystarczy odmienne potraktowanie pracowników wedle podziału na fizycznych i umysłowych. Tak uznał gdański oddział ZUS w decyzji 62 z 3 marca 2014 r. (DI/100000/43/ 57/2014).
Wnioskodawca zwrócił się do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji. Wskazał, że zgodnie z art. 2379 k.p., aby ochronić pracowników przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy, przydziela im odzież i obuwie robocze. Ponieważ jednak nie może zapewnić prania tych ubrań, robią to sami zatrudnieni. Pracodawca wypłaca im z tego tytułu ekwiwalent pieniężny, który rekompensuje poniesione koszty. Jego wysokość jest stała, ryczałtowa i zależy od tego, do jakiej grupy szef zakwalifikował pracownika (fizycznych czy umysłowych).
Zasady wypłacania ekwiwalentu określono w firmowych aktach, czyli w regulaminie pracy, zakładowym układzie zbiorowym pracy oraz w zakładowych normach przydziału i używalności odzieży roboczej i ochronnej oraz sprzętu ochrony osobistej.
W opinii wnioskodawcy wypłacany przez niego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta