Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej nie myl z ryczałtem

15 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Marcin 
Wojewódka

Aby uznać, że świadczenie wypłacane przez pracodawcę jako zwrot kosztów utrzymania fartuchów w czystości będzie zwolnione z podstawy wymiaru składek społecznych, jego wysokość trzeba uzależnić od faktycznie ponoszonych wydatków.

Nie wystarczy odmienne potraktowanie pracowników wedle podziału na fizycznych i umysłowych. Tak uznał gdański oddział ZUS w decyzji 62 z 3 marca 2014 r. (DI/100000/43/ 57/2014).

Wnioskodawca zwrócił się do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji. Wskazał, że zgodnie z art. 2379 k.p., aby ochronić pracowników przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy, przydziela im odzież i obuwie robocze. Ponieważ jednak nie może zapewnić prania tych ubrań, robią to sami zatrudnieni. Pracodawca wypłaca im z tego tytułu ekwiwalent pieniężny, który rekompensuje poniesione koszty. Jego wysokość jest stała, ryczałtowa i zależy od tego, do jakiej grupy szef zakwalifikował pracownika (fizycznych czy umysłowych).

Zasady wypłacania ekwiwalentu określono w firmowych aktach, czyli w regulaminie pracy, zakładowym układzie zbiorowym pracy oraz w zakładowych normach przydziału i używalności odzieży roboczej i ochronnej oraz sprzętu ochrony osobistej.

W opinii wnioskodawcy wypłacany przez niego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9815

Wydanie: 9815

Spis treści
Zamów abonament