Trzy lata łupkowych opóźnień
Surowce | Brak nowych regulacji dotyczących poszukiwań oraz wydobycia ropy i gazu zniechęca firmy do inwestowania.
Tomasz Furman
Mieszane informacje dotyczące poszukiwań w Polsce gazu łupkowego pojawiły się wczoraj. Wycofał się z nich francuski koncern Total, który – jak podało wczoraj Ministerstwa Środowiska (MŚ) – nie przedłużył koncesji o nazwie Chełm. Wcześniej z poszukiwań w naszym kraju zrezygnowały m.in. trzy potężne firmy: amerykańskie: ExxonMobil i Marathon Oil oraz kanadyjski Talisman Energy. Jednym z powodów były przedłużające się prace nad nowymi regulacjami.
Także wczoraj firma San Leon, która szuka gazu łupkowego na Pomorzu, podała z kolei, że rezygnuje z inwestycji w Turcji na rzecz prowadzenia prac w Polsce.
Odwołane konferencje
Rząd już ponad miesiąc temu przyjął projekt łupkowych ustaw. Głośno na wspólnej konfekcji chwalili się tym premier Donald Tusk i minister środowiska Maciej Grabowski. Mimo to do dziś nie trafiły one do Sejmu, ze względu na poprawki zgłoszone do nowelizacji prawa górniczego i geologicznego przez różnych ministrów.
Ostateczne brzmienie przepisów opracowywali eksperci MŚ i prawnicy z Rządowego Centrum Legislacji. Ta druga instytucja informuje „Rz", że projekt jest już gotowy. – Tekst ostateczny projektu został przekazany przez sekretarza Rady Ministrów członkom Rady Ministrów. W ciągu najbliższych dni projekt ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta