Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dowody w postępowaniu administracyjnym

15 kwietnia 2014 | Administracja | Anna Puszkarska
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita

Procedury | W kodeksie postępowania administracyjnego nie określono zamkniętego katalogu środków dowodowych. Organ prowadzący sprawę powinien dopuścić jako dowód wszystko, co może się przyczynić do jej wyjaśnienia, a nie jest sprzeczne z prawem.

Dowodem mogą być w szczególności dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych i oględziny – wynika z art. 75 par. 1 kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.). Jest to tylko wyliczenie przykładowe.

Taśma dźwiękowa, fotografia

W prowadzonym postępowaniu można skorzystać także ze środków dowodowych nie wymienionych wyraźnie w art. 75 par. 1 k.p.a. (por. m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 10 października 2012 r., VI SA/Wa 832/12).

Organ administracji publicznej może przeprowadzić np. dowód z filmu, telewizji, fotokopii, fotografii, planów, rysunków, płyt lub taśm dźwiękowych oraz innych przyrządów utrwalających albo przenoszących obrazy lub dźwięki. Takie dowody zostały wymienione w art. 308 kodeksu postępowania administracyjnego, który stwierdza również, że przeprowadza się je, stosując odpowiednio przepisy o dowodzie z oględzin oraz o dowodzie z dokumentów. Na podstawie art. 75 par. 1 k.p.a. z wymienionych wyżej, a także z jeszcze innych środków dowodowych, można skorzystać również w postępowaniu administracyjnym.

Przykład:

W postępowaniu dotyczącym zajęcia przez przedsiębiorcę, bez zezwolenia zarządcy drogi, pasa drogowego skorzystano z zebranej w sprawie dokumentacji zdjęciowej. Było to dopuszczalne. Fotografie mogą

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9815

Wydanie: 9815

Spis treści
Zamów abonament