Dowody w postępowaniu administracyjnym
Procedury | W kodeksie postępowania administracyjnego nie określono zamkniętego katalogu środków dowodowych. Organ prowadzący sprawę powinien dopuścić jako dowód wszystko, co może się przyczynić do jej wyjaśnienia, a nie jest sprzeczne z prawem.
Dowodem mogą być w szczególności dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych i oględziny – wynika z art. 75 par. 1 kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.). Jest to tylko wyliczenie przykładowe.
Taśma dźwiękowa, fotografia
W prowadzonym postępowaniu można skorzystać także ze środków dowodowych nie wymienionych wyraźnie w art. 75 par. 1 k.p.a. (por. m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 10 października 2012 r., VI SA/Wa 832/12).
Organ administracji publicznej może przeprowadzić np. dowód z filmu, telewizji, fotokopii, fotografii, planów, rysunków, płyt lub taśm dźwiękowych oraz innych przyrządów utrwalających albo przenoszących obrazy lub dźwięki. Takie dowody zostały wymienione w art. 308 kodeksu postępowania administracyjnego, który stwierdza również, że przeprowadza się je, stosując odpowiednio przepisy o dowodzie z oględzin oraz o dowodzie z dokumentów. Na podstawie art. 75 par. 1 k.p.a. z wymienionych wyżej, a także z jeszcze innych środków dowodowych, można skorzystać również w postępowaniu administracyjnym.
Przykład:
W postępowaniu dotyczącym zajęcia przez przedsiębiorcę, bez zezwolenia zarządcy drogi, pasa drogowego skorzystano z zebranej w sprawie dokumentacji zdjęciowej. Było to dopuszczalne. Fotografie mogą
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta