Błędne doręczenie może utrudnić wygranie sprawy
TEMIDA | Terminy w procedurze to rzecz niezmiernie ważna. Brak odpowiedniego doręczenia przesyłki sądowej na czas może skomplikować sytuację procesową.
Pisma sądowe są wysyłane najczęściej jako przesyłki polecone za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. W ten sposób wysyłane są m.in. zawiadomienia (wezwania), a także wyroki, postanowienia oraz innego typu rozstrzygnięcia. Dlatego niezmiernie istotne jest, aby korespondencja docierała do odbiorców szybko, pewnie i w terminie. Bo terminy – zarówno te ustawowe (wskazane wprost w kodeksie postępowania karnego lub kodeksie postępowania cywilnego bądź też w innej ustawie), jak i sądowe (wyznaczane przez sąd) – wiążą nie tylko sąd, ale także strony lub uczestników postępowania. Przepisy normują, że czynność procesowa podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna.
Uwaga! Terminowe doręczenie i odebranie pisma to niezbędny warunek przedstawienia własnych racji w sporze.
Terminem wniesienia pisma jest termin złożenia go w sądzie (w biurze podawczym). Należy jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami równoznaczne z wniesieniem pisma do sądu w sprawie cywilnej jest nadanie go w polskiej placówce operatora wyznaczonego. Jedynym polskim operatorem wyznaczonym jest Poczta Polska. Tylko nadanie pisma w placówce Poczty Polskiej ma taki sam skutek, jakby pismo to zostało w tym samym dniu złożone w sądzie.
Niezachowanie terminu wniesienia pisma w wielu wypadkach prowadzi do przegrania sprawy. Przykładowo, jeżeli środek zaskarżenia (np. apelacja, zażalenie czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta