Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Numer kierunkowy telefonu i kod pocztowy są powszechnie dostępne

15 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Michał Kołtuniak

OCHRONA PRYWATNOŚCI | Wykorzystując publicznie dostępne dane o numerach kierunkowych, zakresach numeracyjnych oraz kodach pocztowych, można legalnie stworzyć bazę potencjalnych klientów.

Michał Kołtuniak

W poszukiwaniu potencjalnych klientów, firmy mogą tworzyć bazy aktywnych numerów telefonicznych. I za ich pomocą kontaktować się z mieszkańcami, oferując im swoje usługi. Abstrahując od ogólnej oceny takiej działalności, nie dochodzi tu do naruszenia przepisów ustawy o ochronie danych osobowych.

∑ Zadzwonił do mnie pracownik pewnej firmy, z którą nigdy nie podpisywałem żadnej umowy i nie przekazywałem jej żadnych danych o sobie. Tymczasem okazało się, że osoba ta wiedziała, w jakim mieście mieszkam i miała mój numer telefonu. Skąd mogła mieć takie dane i czy takie działanie nie narusza przepisów o ochronie danych osobowych – pyta czytelnik.

Pytanie czytelnika sprowadza się do oceny procesu gromadzenia przez firmę danych osobowych jej potencjalnych klientów, w szczególności źródła, z jakiego dane te pozyskuje. Nie można jednak z góry przesądzić, że proces ten był niezgodny z prawem. Przedsiębiorcy mają bowiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9815

Wydanie: 9815

Spis treści
Zamów abonament