Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak sprzedać odziedziczone akcje

15 kwietnia 2014 | Dobra Firma | Monika Bilska

Mały przedsiębiorca, który zbywa papiery wartościowe otrzymane w spadku, nie rozlicza tej transakcji łącznie 
z dochodami z działalności gospodarczej.

Prowadzę małą firmę zajmującą się sprzedażą kwiatów. Miesiąc temu otrzymałem w spadku po zmarłej matce akcje, które obecnie chcę sprzedać. Jak mam rozliczyć zyski ze sprzedaży akcji? Czy razem z dochodami z działalności gospodarczej? Czy przy określaniu dochodu do opodatkowania mogę uwzględnić wydatki na nabycie akcji poniesione przez matkę? – pyta czytelnik.

Nabycie akcji w drodze dziedziczenia podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Jeżeli jednak spadkodawcą jest członek najbliższej rodziny, zaś spadkobierca zgłosi nabycie spadku w urzędzie skarbowym w terminie sześciu miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku, to nabycie (w tym przypadku akcji) skorzysta ze zwolnienia od tego podatku.

Konsekwencje otrzymania...

Otrzymanie akcji w spadku nie wywołuje żadnych konsekwencji podatkowych na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych. Wynika to z faktu, że zgodnie z ustawą o PIT, jej regulacje nie znajdują zastosowania do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9815

Wydanie: 9815

Spis treści
Zamów abonament