Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryteria naboru określi rada szkoły

15 kwietnia 2014 | Administracja | Mirosław Obrębski
źródło: Rzeczpospolita

Jeszcze przez dwa lata rekrutacja do szkół 
będzie się odbywała na podstawie przepisów niezgodnych z prawem.

W rekrutacji przedszkolnej tylko w tym roku będą obowiązywały niekonstytucyjne przepisy przejściowe wprowadzone ustawą z 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2014 r. poz. 7, dalej ustawa zmieniająca). Przyjmowanie do szkół podstawowych i gimnazjów jeszcze przez lata szkolne 2014/2015 i 2015/2016 będzie odbywało się na podstawie przepisów niezgodnych z ustawą zasadniczą.

Trybunał orzekł o niezgodności

W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 8 stycznia 2013 r. (K 38/12) stracił moc art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572, ze zm., dalej jako ustawa oświatowa). Stanowił on delegację do wydania rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (DzU Nr 26, poz. 232, ze zm.). Trybunał orzekł niezgodność m.in. ze względu na pominięcie kryteriów rekrutacji oraz procedury jej przeprowadzania na poziomie ustawy i nadania aktowi wykonawczemu charakteru podstawowego źródła prawa.

Naruszono przy tym zasady wyłączności regulacji ustawowej w sferze praw i wolności. Trybunał odniósł się również...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9815

Wydanie: 9815

Spis treści
Zamów abonament