Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sezon na akwizycje już otwarty

15 kwietnia 2014 | Ekonomia
Poprawia się koniunktura gospodarcza, wyceny spółek są niskie. Otoczenie dla transakcji jest więc korzystne. Fundusze zaangażowane  w Polnord nie powinny mieć kłopotu ze znalezieniem inwestorów. Nowych udziałowców zyskała już Netia. W kolejce są Ciech i Kopex.
źródło: Rzeczpospolita
Poprawia się koniunktura gospodarcza, wyceny spółek są niskie. Otoczenie dla transakcji jest więc korzystne. Fundusze zaangażowane w Polnord nie powinny mieć kłopotu ze znalezieniem inwestorów. Nowych udziałowców zyskała już Netia. W kolejce są Ciech i Kopex.

Fuzje | Ożywienie gospodarcze i atrakcyjne wyceny spółek przyczyniły się do wysypu informacji o przejęciach. Wartość tylko kilku największych transakcji to 1,5 mld zł.

michał duszczyk

Od początku roku inwestorzy ogłosili już kilka wezwań na zakup udziałów w firmach z branż, m.in. telekomunikacyjnej, chemicznej i węglowej. Mnożą się także mniejsze akwizycje dokonywane przez polskie spółki. Tylko wartość przejęć planowanych przez Famur, Innova Capital i Kulczyk Investments szacowana jest na ponad 1,5 mld zł.

Analitycy nie ukrywają, że inwestorzy stali się nad wyraz aktywni. Tłumaczą, że przez ostatnie kryzysowe lata, często już od 2008 r., wiele firm gromadziło gotówkę, która teraz może być inwestowana. Podmioty notowane na giełdzie mają zapasy idące w niemal 38 mld zł. Z danych firmy doradczej BCMS Corporate wynika, że globalne zasoby gotówki w bilansach firm na całym świecie nigdy dotąd nie były większe.

Bogaci idą na zakupy

– Na rynku fuzji i przejęć w Polsce dzieje się faktycznie sporo. Wiele sektorów znalazło się na etapie konsolidacji. Dotyczy to choćby branży medycznej czy bankowej – mówi Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ. Jak podkreśla, przykładem są m.in. sfinalizowane w marcu przejęcie Nordei przez PKO BP za 2,8 mld zł czy ogłoszona w grudniu transakcja zakupu przez francuską grupę BNP Paribas 98,5 proc. akcji Banku BGŻ za 4,2 mld zł. Tydzień temu BZ WBK dostał z kolei zgodę od Komisji Nadzoru Finansowego na akwizycję 60 proc. Santander Consumer Banku. Do tego dochodzi warte 450 mln zł wezwanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9815

Wydanie: 9815

Spis treści
Zamów abonament