Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przejęcia SKOK już w tym półroczu

15 kwietnia 2014 | Ekonomia
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Osoby oszczędzające w systemie SKOK zasługują na nie gorsze traktowanie niż klienci oszczędzający w bankach, tym bardziej że mają wspólny system ochrony depozytów – mówi wiceprzewodniczący KNF.

Rz: Czy przejmowanie najsłabszych spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK) przez banki to najlepsza opcja?

Wojciech Kwaśniak: Nie ma wątpliwości, że ewentualne upadłości są droższe zarówno dla systemu bankowego, jak i systemu SKOK niż restrukturyzacja oparta na przejęciach przez ekonomicznie zdrowe podmioty. Instytucje, które mają znaczący wpływ na rynek finansowy, tj. systemowo ważne, mają nie tylko przywileje, ale i obowiązki związane z ograniczaniem poziomu ryzyka systemowego, co wynika z obecnych europejskich standardów nadzorczych.

Dlaczego banki mają uczestniczyć w ratowaniu SKOK, przejmując niektóre z nich?

Wynika to z obowiązującego prawa i sytuacji kas. Po pierwsze, SKOK razem z bankami mają wspólny system gwarancji depozytów, a po drugie, ustawa o SKOK mówi wyraźnie, jak ma wyglądać procedura ratowania kas. Najpierw jest brana pod uwagę indywidualna restrukturyzacja, jeśli to nie jest możliwe, to powinno nastąpić przejęcie przez inny SKOK pod warunkiem spełnienia norm określonych prawem i decyzją KNF, a dopiero w następnej kolejności przez bank. Pamiętajmy też, że działamy w ramach prawa europejskiego. W lipcu 2013 r. ogłoszono standard dotyczący restrukturyzacji instytucji kredytowych w UE i z informacji uzyskanych w Ministerswie Finansów wynika, że Komisja Europejska...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9815

Wydanie: 9815

Spis treści
Zamów abonament