Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Protokół może uchronić zamawiającego przed odwołaniami

15 kwietnia 2014 | Administracja

Obowiązkiem zamawiającego jest bieżące dokumentowanie wszystkich czynności podejmowanych w trakcie prowadzenia przetargu, by umożliwić nieograniczony wgląd 
do protokołu zainteresowanym na każdym etapie postępowania.

Zasada jawności postępowania o udzielenie zamówienia publicznego stanowi jeden z gwarantów rzetelności jego prowadzenia. Przejawem prawidłowej realizacji tej zasady jest bieżące sporządzanie protokołu z postępowania o udzielenie zamówienia. Dokładność i bieżące wywiązywanie się z tego obowiązku może uchronić zamawiającego przed nadmierną liczbą odwołań.

Obowiązek ustawowy

Przepisy ustawy – Prawo zamówień publicznych (PZP) nakładają na zamawiającego obowiązek sporządzania pisemnego protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego (dalej: protokół) w każdym trybie udzielania zamówienia publicznego. Obowiązkiem zamawiającego jest zatem bieżące dokumentowanie wszystkich czynności podejmowanych przez niego w trakcie trwania postępowania o udzielenie zamówienia.

Co istotne, obowiązek ten powstaje jeszcze przed wszczęciem przez zamawiającego konkretnego postępowania, a mianowicie już w momencie szacowania przez niego wartości zamówienia. Wybór oferty najkorzystniejszej również nie oznacza zwolnienia z obowiązku protokołowania. Po zakończeniu postępowania zamawiający zobligowany jest bowiem do wskazania informacji dotyczących zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego.

Orzecznictwo

Sporządzenie protokołu postępowania o zamówienie publiczne stanowi obowiązek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9815

Wydanie: 9815

Spis treści
Zamów abonament