Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy broker jest poza przetargiem

15 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Paweł Sikora

Wysokość składki, jaką zaproponuje ubezpieczyciel w zamian za ochronę, jest pochodną zakresu ubezpieczenia, wartości jego przedmiotu, sum gwarancyjnych oraz zastosowanych wyłączeń odpowiedzialności.

Planując złożenie zamówienia publicznego w jednej z procedur opisanych ustawą – Prawo zamówień publicznych z 29 stycznia 2004 r. (tekst jedn. DzU z 2013 e., poz. 907 ze zm.) trzeba rozstrzygnąć wiele ważnych kwestii – zwykle jest to przetarg nieograniczony. Przede wszystkim należy określić czy planowany wydatek przekroczy kwoty progowe, które determinują zarówno rodzaj procedury, jak i sam fakt stosowania ustawy. Jednak kwestia wysokości składki, jaką zaproponuje ubezpieczyciel w zamian za ochronę ubezpieczeniową jest pochodną zakresu ubezpieczenia, wartości przedmiotu ubezpieczenia, sum gwarancyjnych czy zastosowanych wyłączeń odpowiedzialności. Zmiennych prowadzących do końcowej kwoty jest wiele i ich samodzielne określenie jest niezwykle trudne.

W tym zakresie (jak we wszystkich innych) pomocy może przedsiębiorcy udzielić broker ubezpieczeniowy. Ten rodzaj pośrednictwa odbywa się na podstawie umowy-zlecenia i pełnomocnictwo udzielone jest przez przedsiębiorcę jako tak zwanego poszukującego ochrony ubezpieczeniowej. Umowa-zlecenie, jaką przedsiębiorca zawiera z brokerem (często niepisana) charakteryzuje się jednak tym, że jest zasadniczo bezpłatna, tj. płatność w postaci tzw. kurtażu bierze na siebie ubezpieczyciel. Od tej zasady istnieją odstępstwa.

Przykład

Zarząd Budynków Miejskich był obsługiwany przez brokera. Jednak tuż przed końcem

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9815

Wydanie: 9815

Spis treści
Zamów abonament