Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zatrzymanie kaucji nie oznacza braku zapłaty

15 kwietnia 2014 | Dobra Firma | Konrad Piłat

PIT | Uiszczenie kontrahentowi należności kilka miesięcy po wykonaniu usługi co do zasady powoduje obowiązek korekty kosztów. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy zleceniodawca potrąca z wypłacanego wynagrodzenia kwotę zabezpieczającą wykonanie umowy.

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Podatek dochodowy rozliczam na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Zajmuję się wykonywaniem usług budowlanych i często korzystam z podwykonawców. Aby zagwarantować sobie, że wykonają oni swoje prace zgodnie z zawartymi umowami, z ich wynagrodzenia potrącam kaucje gwarancyjne. Zwykle polega to na zatrzymaniu określonej procentowo części wynagrodzenia. Kaucje mają charakter zwrotny i umowy szczegółowo określają terminy ich przekazania kontrahentowi (po ewentualnym potrąceniu kosztów usunięcia wad budynku lub budowli związanych z nienależytym wykonaniem usług przez podwykonawcę). Czy potrącenie z wynagrodzenia kaucji oznacza obowiązek korekty kosztów na podstawie art. 24d ustawy o PIT? – pyta czytelnik.

Artykuł 24d ustawy o PIT obowiązuje od 1 stycznia 2013 r. Celem jego wprowadzenia było zapobieganie powstawaniu zatorów płatniczych. Ustawodawca uznał, że należy przeciwdziałać nie tylko płaceniu zobowiązań po terminie, ale także narzucaniu kontrahentom przez duże podmioty długich terminów płatności za nabywane towary i usługi. To z kolei spowodowało, że przepisy zostały sformułowane w niezwykle skomplikowany sposób.

Co wynika z przepisów

W praktyce można wyróżnić dwie podstawowe zasady. Pierwsza uregulowana jest w art. 24d ust. 1 ustawy o PIT. Przepis ten stanowi, że w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9815

Wydanie: 9815

Spis treści
Zamów abonament