Sankcja tylko w przypadku zawinionego działania
Nie każde uchybienie w realizacji wezwania do uzupełnienia dokumentów uzasadnia zatrzymanie wadium.
Ustawodawca w art. 46 ust. 4a prawa zamówień publicznych (dalej: ustawa) przyznał zamawiającemu prawo zatrzymania wadium, jeśli wykonawca nie odpowiedział na wezwanie do uzupełnienia dokumentów potwierdzających spełnienie przez niego warunków udziału w postępowaniu lub dokumentów potwierdzających, że oferowane przez niego usługi, dostawy lub roboty budowlane spełniają warunki opisane przez zamawiającego, chyba że udowodnił, że wynika to z przyczyn nieleżących po jego stronie.
W kontekście coraz częstszego nadużywania przez zamawiających instytucji zatrzymania wadium aktualności nabiera pytanie, czy każde niewypełnienie wezwania zamawiającego w trybie art. 26 ust. 3 ustawy powinno skutkować zatrzymaniem wadium.
Po pierwsze, przepis art. 46 ust. 4a ustawy opiera się na zasadzie winy wykonawcy, co oznacza że obowiązek zatrzymania wadium powstaje tylko w przypadku zawinionego działania wykonawcy.
W każdym zatem przypadku zamawiający winien zbadać przyczyny niewykonania wezwania,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta