Wynik procesu zależy od okoliczności
Na pytania czytelników w zakresie sporów sądowych - odpowiada Rafał Krawczyk, sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu.
Szkodę w mieniu spółki wyrządził prezes jej zarządu zatrudniony na umowę o pracę i jednoosobowo wykonujący czynności z zakresu prawa pracy. Czy to oznacza, że bieg przedawnienia rozpoczyna się w chwili, gdy szkoda została wyrządzona, ponieważ wtedy prezes się o niej dowiedział?
Nie. Chwila, w której o wyrządzeniu szkody dowiaduje się jej sprawca należący do kręgu osób wymienionych w art. 31 § 1 k.p., nie stanowi momentu, w którym pracodawca poznaje fakty o wyrządzeniu szkody przez pracownika w rozumieniu art. 291 § 2 k.p. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 7 kwietnia 2011 r. (I PK 242/10). W jego opinii przyjęcie odmiennej wykładni umożliwiałoby niemal bezkarne działanie pracowniczych kierowników zakładu, którzy po wyrządzeniu szkody mogliby powołać się na to, że w ich osobie pracodawca wiedział o wyrządzeniu szkody.
Czy każde roszczenie z zakresu prawa pracy się przedawni?
Nie. Mimo że w stosunkach pracy przedawniają się nie tylko roszczenia majątkowe, ale też niemajątkowe, to z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, że przedawnieniu nie ulegają roszczenia o ustalenie. Przykładowo nie przedawni się roszczenie o ustalenie, że zdarzenie było wypadkiem przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta