Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynik procesu zależy od okoliczności

15 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Rafał Krawczyk

Na pytania czytelników w zakresie sporów sądowych - odpowiada Rafał Krawczyk, sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu.

Szkodę w mieniu spółki wyrządził prezes jej zarządu zatrudniony na umowę o pracę i jednoosobowo wykonujący czynności z zakresu prawa pracy. Czy to oznacza, że bieg przedawnienia rozpoczyna się w chwili, gdy szkoda została wyrządzona, ponieważ wtedy prezes się o niej dowiedział?

Nie. Chwila, w której o wyrządzeniu szkody dowiaduje się jej sprawca należący do kręgu osób wymienionych w art. 31 § 1 k.p., nie stanowi momentu, w którym pracodawca poznaje fakty o wyrządzeniu szkody przez pracownika w rozumieniu art. 291 § 2 k.p. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 7 kwietnia 2011 r. (I PK 242/10). W jego opinii przyjęcie odmiennej wykładni umożliwiałoby niemal bezkarne działanie pracowniczych kierowników zakładu, którzy po wyrządzeniu szkody mogliby powołać się na to, że w ich osobie pracodawca wiedział o wyrządzeniu szkody.

Czy każde roszczenie z zakresu prawa pracy się przedawni?

Nie. Mimo że w stosunkach pracy przedawniają się nie tylko roszczenia majątkowe, ale też niemajątkowe, to z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, że przedawnieniu nie ulegają roszczenia o ustalenie. Przykładowo nie przedawni się roszczenie o ustalenie, że zdarzenie było wypadkiem przy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9815

Wydanie: 9815

Spis treści
Zamów abonament