Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieuleczalna choroba palaczy

15 kwietnia 2014 | Nauka | Piotr Górski
Nawet co drugi palący zapadnie na ciężką chorobę płuc
źródło: 123RF
Nawet co drugi palący zapadnie na ciężką chorobę płuc

Zdrowie | Pierwszy raport dotyczący kosztów walki z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc przedstawili wczoraj naukowcy. Wydajemy na jej leczenie pół miliarda złotych.

Śmiertelność z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) stale rośnie. WHO przewiduje, że w 2030 r. stanie się ona czwartą przyczyną zgonów na świecie. Jest chorobą nieuleczalną, a obecnie stosowane terapie mają na celu spowolnienie postępujących zmian i poprawę jakości życia pacjenta.

Z danych zawartych w Europejskiej Białej Księdze Płuc wynika, że POChP jest jedną z głównych przyczyn zwolnień lekarskich. Z jej powodu umiera co roku w Polsce ponad 15 tys. osób. Choruje na nią prawdopodobnie ok. 2 mln Polaków.

Za dużo wydajemy na szpitale

– W porównaniu z innymi krajami znacznie więcej i całkiem niepotrzebnie wydajemy na hospitalizację pacjentów – tłumaczy dr Jerzy Gryglewicz, współautor raportu, ekspert ds....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9815

Wydanie: 9815

Spis treści
Zamów abonament