Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy trzeba zacząć prowadzić ewidencję przebiegu pojazdów

15 kwietnia 2014 | Dobra Firma | Tomasz Krywan
TABELA 3. Wpisy dotyczące wykorzystania pojazdu
źródło: Rzeczpospolita
TABELA 3. Wpisy dotyczące wykorzystania pojazdu

VAT | Treść wpisów w zestawieniu zależy od tego, czy osobą kierującą samochodem jest podatnik lub jego pracownik 
czy też inna osoba, np. zatrudniona na umowę-zlecenie.

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe przepisy określające ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego od wydatków dotyczących pojazdów samochodowych. Obecnie,  w przypadku większości pojazdów samochodowych (w szczególności w przypadku samochodów osobowych) uznanie ich za uprawniające do pełnych odliczeń (jako wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika) wymaga prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Ewidencja przebiegu pojazdu musi być prowadzona od dnia rozpoczęcia wykorzystywania pojazdu samochodowego wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika do dnia zakończenia wykorzystywania tego pojazdu wyłącznie do tej działalności (zob. art. 86a ust. 6 ustawy o VAT). Na gruncie tego przepisu pewne wątpliwości może budzić to, od kiedy ewidencję przebiegu pojazdu powinni prowadzić podatnicy nabywający pojazdy samochodowe, którzy chcą dokonać pełnego odliczenia z tytułu nabycia tych pojazdów.

Teoretycznie z art. 86a ust. 9 ustawy o VAT wynika, że w przypadkach takich konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu od dnia zakupu. Według mnie możliwe jest jednak nieco późniejsze rozpoczęcie prowadzenia ewidencji przebiegu, tj. rozpoczęcie jej prowadzenia przed końcem miesiąca, w którym nabyto samochód...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9815

Wydanie: 9815

Spis treści
Zamów abonament