Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koncert muzyczny to bardziej dzieło czy zlecenie

15 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Robert Jasiński

UMOWY | Występ artystyczny nie musi mieć materialnego rezultatu. To dominujące stanowisko sądów nie przekonuje ZUS, który wolałby taką aktywność potraktować jako świadczenie usług i pobrać od niej składki.

Robert Jasiński

W praktyce do występów artystycznych, muzyków i twórców przyjmuje się umowy o dzieło na koncerty. Tak samo stosuje się je na prowadzenie programu artystycznego lub przedstawienia aktorskie. Szczególnie istotne jest to dla osób, które nie mają decyzji Komisji do spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców. To ciało w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które do celów emerytalnych i rentowych ustala datę rozpoczęcia działalności twórczej lub artystycznej. Te osoby nie prowadzą więc działalności gospodarczej jako twórcy czy artyści, wykonują jedynie działalność artystyczną na podstawie umów cywilnoprawnych zawieranych z zamawiającymi. Płatnicy zazwyczaj angażują te osoby na umowy cywilnoprawne – najczęściej o dzieło. Czy to jednak prawidłowe postępowanie?

Postać materialna...

Polskie orzecznictwo sprecyzowało pojęcie „dzieła". Potwierdził to Sąd Najwyższy w postanowieniu z 10 października 2013 r. (II UK 235/13). Według niego definicja umowy o dzieło jest taka: „to umowa o określony rezultat pracy i umiejętności ludzkich (art. 627 k.c.), niezbędne jest zatem, aby starania przyjmującego zamówienie doprowadziły w przyszłości do konkretnego, indywidualnie oznaczonego rezultatu, z góry określonego, mającego samoistny byt oraz obiektywnie osiągalnego i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9815

Wydanie: 9815

Spis treści
Zamów abonament