Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nagroda nie zwiększy stawki zasiłku dla rodzica

15 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

W podstawie wymiaru należności za czas urlopu macierzyńskiego nie uwzględnia się premii uznaniowej, której wysokość ustala dowolnie szef.

W uznaniu zasług i wkładu pracy wypłacamy pracownikom nagrody. Przysługują one w zróżnicowanej wysokości. Zgodnie z regulaminem wynagradzania nagrody nie są proporcjonalnie zmniejszane za czas choroby pracowników i nie są wliczane ich do podstawy wynagrodzenia chorobowego ani zasiłków wypłacanych przez ZUS. Czy tak samo będzie z podstawą wymiaru zasiłku macierzyńskiego? – pyta czytelnik.

Tak.

W podstawie wymiaru zasiłków nie można uwzględniać nagród, gdy są to świadczenia uznaniowe, których wysokość nie została uregulowana, lecz każdorazowo prawo do niej i jej wysokość ustala pracodawca według własnego uznania.

Licząc podstawę wymiaru zasiłków z ubezpieczenia społecznego, można uwzględnić tylko te składniki wynagrodzenia pracownika (jego przychód), które stanowią podstawę wymiaru składek na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9815

Wydanie: 9815

Spis treści
Zamów abonament