Termin liczy się od dnia doręczenia zarządzenia
Jeśli zarządzenia wójta nie podlegają obowiązkowi ich przedłożenia organowi nadzoru, nie ma on kompetencji do wydania rozstrzygnięcia nadzorczego po upływie 1 roku od dnia podjęcia takiego zarządzenia.
Czego dotyczył spór
We wrześniu 2013 r. wojewoda stwierdził nieważność zarządzenia wójta w sprawie powierzenia stanowiska dyrektora zespołu szkół powszechnych bez konkursu. Wójt nie zgodził się z tym rozstrzygnięciem. W skardze do sądu administracyjnego wskazywał, że nie był zobowiązany do przedłożenia wojewodzie unieważnionego zarządzenia. Nie jest ono bowiem ani uchwałą rady gminy, ani aktem ustanawiającym przepisy porządkowe. Nie jest również aktem prawa miejscowego.
Skarżący zauważył też, że zakwestionowane zarządzenie zostało wydane w sierpniu 2012 r. Tymczasem wojewoda wydal rozstrzygnięcie nadzorcze dopiero we wrześniu 2013 r., a zatem po upływie jednego roku i 28 dni od jego podjęcia.
W skardze podkreślono, że rozstrzygnięcie nadzorcze ze względu na art. 91 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym, powinno zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne. Wskazanie podstawy rozstrzygnięcia nadzorczego polega na powołaniu art. 91 ustawy o samorządzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta