Prezes pozbawiony funkcji z mocy prawa nie dostanie odprawy
Zgoda nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników na połączenie spółek nie stanowi uchwały o odwołaniu członka zarządu i nie uzasadnia roszczenia o odprawę.
Tak orzekł Sąd Okręgowy w Słupsku w wyroku z 21 lutego 2013 r. (V Pa 101/12).
Kodeks spółek handlowych przewiduje formę uchwały zgromadzenia wspólników zarówno w celu odwołania członka zarządu z pełnionej funkcji, jak i dla połączenia spółek. Uchwała o połączeniu nie stanowi jednak o odwołaniu członka zarządu spółki przejmowanej. Skutek taki powstaje z mocy prawa z chwilą dokonania odpowiednich wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym.
W tej sprawie powód wniósł o zasądzenie na jego rzecz odprawy. Był zatrudniony w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością na stanowisku prezesa zarządu na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony do dnia wygaśnięcia mandatu. W umowie o pracę strony uzgodniły, że będzie mu przysługiwała odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia w razie odwołania z funkcji prezesa. Nie będzie miał jednak do niej prawa, gdy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta