Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firma pomagała zamawiającemu, ale później nie utrudniała konkurencji

15 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Paweł Sendrowski

Wykonawca biorący udział w przygotowaniu postępowania może również ubiegać się o zamówienie publiczne

Zamawiający (miasto Gorzów Wielkopolski) w prowadzonym postępowaniu na wykonanie dokumentacji projektowej na przebudowę ulicy Kostrzyńskiej w Gorzowie Wlkp. wykluczył wykonawcę na podstawie art. 24 ust. 2 pkt. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (dalej: ustawa) ze względu na to, że wykonywał on bezpośrednio czynności związane z przygotowaniem postępowania, a jego udział  w postępowaniu utrudniłby uczciwą konkurencję.

Czy były przesłanki

Tę czynność zamawiającego zaskarżył do Krajowej Izby Odwoławczej wykluczony wykonawca, zarzucając zamawiającemu naruszenie art. 24 ust. 2 pkt. 1 ustawy przez podjęcie decyzji o jego wykluczeniu, mimo że w stosunku do niego nie zaistniały przesłanki w nim wskazane. Wykonawca nie brał bezpośredniego udziału w przygotowaniu tego postępowania, brak jest bezpośredniego związku pomiędzy rezultatem prac wykonawcy a jego wykorzystaniem przez zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, a po trzecie, udział tego wykonawcy w postępowaniu w żaden sposób nie utrudniłby uczciwej konkurencji.

Wykonawca w odwołaniu podniósł, że zamawiający mimo ciążącego na nim obowiązku, nie przytoczył żadnych argumentów czy motywów, które uzasadniałyby stwierdzenie, że wykonawca swoim udziałem utrudni uczciwą konkurencję. W ocenie odwołującego jedynym argumentem przytoczonym przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9815

Wydanie: 9815

Spis treści
Zamów abonament