Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwaj podobni zabójcy

15 kwietnia 2014 | Sport | Bartosz Klimas
Oscar Pistorius przed sądem
źródło: AFP
Oscar Pistorius przed sądem
Gerrie Nel
źródło: AFP
Gerrie Nel

Proces Oscara Pistoriusa byłby precedensowy, gdyby nie wydarzenia sprzed dwudziestu lat. Wtedy Ameryka żyła sprawą futbolisty O.J. Simpsona.

Obie historie są podobne: morderstwo młodej białej kobiety, o które podejrzany jest jej partner, były lub obecny. Partnerem jest sportowiec, a jego sława wykracza poza świat boisk i bieżni. Dodatkowo obie historie dotyczą krajów, w którym współżyją biała i czarna społeczność, a wyroki sądowe mogą być interpretowane także z punktu widzenia rasy – sprawcy, ofiar, ławy przysięgłych, sędziego.

Rozpoczęty w marcu proces w Pretorii trafił na czołówki serwisów informacyjnych, co także przywodzi na myśl wydarzenia sprzed dwóch dekad. W 1994 roku przed sądem w Los Angeles stanął O.J. Simpson, były gracz NFL, a później m.in. aktor (partnerował Leslie Nielsenowi w popularnej serii komediowej).

Oskarżenie: podwójne morderstwo. Ofiarami byli eksżona Nicole Brown Simpson oraz jej przyjaciel. Kobieta zginęła od wielu ciosów nożem, na jej rękach znaleziono ślady...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9815

Wydanie: 9815

Spis treści
Zamów abonament