Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie warto się spieszyć z wystawieniem faktury

09 lipca 2014 | Prawo i praktyka | Hanna Kozłowska
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

INTERPRETACJA | Dokumenty sprzedaży można wygenerować do 30 dni przed wykonaniem usługi. Fiskus uważa, że trzeba już wtedy zapłacić podatek dochodowy. Nawet gdy czynność nie została jeszcze zrealizowana.

W interpretacji z 6 czerwca 2014 r. (ILPB3/423-126/14-2/EK) Izba Skarbowa w Poznaniu rozstrzygnęła o konieczności rozpoznania przychodu w sytuacji, gdy na podstawie przepisów ustawy VAT podatnik korzysta z możliwości wystawienia faktury przed wykonaniem usługi.

Stan faktyczny

Spółka rozważała opcję, w której niektórym klientom będzie wystawiała faktury do 30 dni przed wykonaniem usługi, na podstawie art. 106i ust. 7 ustawy VAT. Mogą zatem zdarzyć się sytuacje, w których faktura zostanie wystawiona w jednym miesiącu, a usługa zostanie wykonana dopiero w następnym.

Spółka zwróciła się do organu z pytaniem, w którym miesiącu powinna rozpoznać przychód dla potrzeb ustawy o CIT w związku z wykonaniem usługi, w stosunku do której przed jej wykonaniem wystawiona zostanie faktura. Sama uważała, że przychód powinien zostać rozpoznany w miesiącu, w którym usługa została wykonana, nie zaś w miesiącu, w którym została wystawiona faktura zgodnie z art. 106i ust. 7 ustawy VAT. W jej ocenie z art. 12 ust. 3a ustawy o CIT wynika, że w sytuacji, w której...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9884

Wydanie: 9884

Spis treści
Zamów abonament