Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy bilet za parking można wrzucić w koszty

09 lipca 2014 | Prawo i praktyka | Marcin Szymankiewicz

Jednym z warunków odliczenia wydatków jest ich właściwe udokumentowanie. 
W tym zakresie przepisy podatkowe odsyłają do ustawy o rachunkowości. Jeśli kwit 
nie zawiera niezbędnych danych, to fiskus dopuszcza ich uzupełnienie w oświadczeniu.

Spółka ponosi liczne wydatki na postój firmowych samochodów na parkingach w Polsce. Wydatki te są udokumentowane jedynie biletem parkingowym. Czy wydatki te spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.

Tak.

Poniesione przez spółkę wydatki na parkowanie firmowych pojazdów (środków trwałych) zasadniczo mogą stanowić dla niej koszt uzyskania przychodów, pod warunkiem ich prawidłowego udokumentowania i związku z działalnością >patrz ramka.

Istotną wskazówkę, jak należy dokumentować wydatki zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, ustawodawca zawarł w art. 9 ust. 1 ustawy o CIT.

Podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a–16m ustawy o CIT (art. 9 ust. 1 ustawy o CIT).

Kwestię dokumentowania kosztów uzyskania przychodów normują zatem przepisy odrębne od ustawy o CIT, tj. przepisy ustawy o rachunkowości (dalej: uor). Oznacza to, że jeżeli dowody...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9884

Wydanie: 9884

Spis treści
Zamów abonament