Biurko w domu to nie zawsze telepraca
UMOWY | Powierzając zadania poza zakładem, należy zwrócić uwagę na to, czy sposób ich zorganizowania nie oznacza, że trzeba będzie stosować przepisy o świadczeniu pracy za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Jak wynika z art. 128 k.p., pracownik powinien wykonywać swoje obowiązki w zakładzie pracy lub w innym wyznaczonym miejscu. Nie musi to zatem być zakład pracy. Miejsce to wyznacza pracodawca (art. 22 § 1 k.p.). Ta reguła jest podstawą powierzenia telepracy albo pracy w domu, która telepracą nie jest.
WARIANT 1 Głównie zdalny kontakt
Telepracownik wykonuje obowiązki regularnie poza zakładem, korzystając ze środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną (art. 675 § 1 k.p.). Środki komunikacji elektronicznej to rozwiązania techniczne, w tym urządzenia teleinformatyczne i współpracujące z nimi narzędzia programowe, umożliwiające indywidualne porozumiewanie się na odległość przy wykorzystaniu transmisji danych między systemami teleinformatycznymi. W szczególności jest to poczta elektroniczna (art. 2 pkt 5 ustawy z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, tekst jedn. DzU z 2013, poz. 1422).
Telepracownikiem jest etatowiec, który wykonuje pracę w podanych warunkach, a jej wyniki przekazuje pracodawcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta