Decyduje data wpływu do Krajowej Izby Odwoławczej
Do zachowania terminu wniesienia odwołania od czynności zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia nie ma znaczenia dzień oddania go w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego lub w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim UE.
Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 7 lutego 2014 r. (III CZP 90/13).
Zamawiający w procedurze przetargu nieograniczonego o udzielenie zamówienia publicznego poinformował wykonawców ubiegających się o zamówienie o wykluczeniu ich z przetargu oraz o wyborze innej oferty.
24 czerwca 2013 r. wykonawcy nadali w urzędzie pocztowym list polecony adresowany do prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, zawierający odwołanie od rozstrzygnięcia przetargu. List ten dotarł do siedziby KIO 26 czerwca 2013 r., tj. po upływie pięciodniowego terminu na wniesienie odwołania, wynikającego z art. 182 ust. 1 pkt 2 ustawy – Prawo zamówień publicznych (u.p.z.p.).
Postanowieniem z 8 lipca 2013 r. KIO odrzuciła odwołanie na podstawie art. 189 ust. 2 pkt 3 u.p.z.p. (odrzucenie odwołania wniesionego po upływie terminu określonego w ustawie). Powołując się na treść art. 180 ust. 4 ustawy KIO podniosła, że obecnie żaden przepis nie przewiduje, aby złożenie odwołania w placówce pocztowej operatora publicznego było równoznaczne z jego wniesieniem do prezesa Izby. Przywołany powyżej przepis...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta