Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wynagradzać za każdy pustak

09 lipca 2014 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

LISTA PŁAC | Jeśli firma chce zmienić zasady gratyfikowania załogi i zastosować akord, najlepiej, aby zawarła porozumienia zmieniające z pracownikami. Jeśli się nie zgodzą, może im wręczyć wypowiedzenia zmieniające.

Zmiana zasad płacy za porozumieniem stron wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika, decydujących się na modyfikacje łączącej ich umowy. Porozumienie powinno więc wskazywać, jakie warunki się zmienią, oraz określać, że strony zgodnie decydują się na taką modyfikację. W szczególności podaje się, jakie dotychczasowe postanowienia zmienią się i jakie wynagrodzenie będzie potem obowiązywać.

Lepiej się dogadać

Konkretne stawki akordowe można określić w aneksie do umowy albo postanowienia aneksów odsyłają do regulaminu wynagradzania określającego te stawki. Oprócz wskazania zakresu zmian warunków wynagradzania celowe jest też podanie daty, od kiedy mają obowiązywać nowe warunki. Przykładowo nowe zasady będą działać od 15 lipca 2014 r. Jeśli strony wprost nie określiły tego terminu, przyjmuje się, że treść umowy zmieni się w dacie zawarcia porozumienia.

Porozumienie zmieniające warunki wynagradzania nie może jednak wprowadzać modyfikacji, które byłyby sprzeczne z przepisami prawa pracy. Przykładowo nie wyłączy ono prawa do wynagrodzenia za pracę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9884

Wydanie: 9884

Spis treści
Zamów abonament