Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Targowisko to nie tylko wyznaczony plac

09 lipca 2014 | Prawo i praktyka | Kacper Kanka

Gminy nie mogą pobierać opłaty targowej od przedsiębiorców świadczących usługi. Obowiązek jej uiszczania dotyczy bowiem tylko sprzedawców towarów.

Jednym z głównych obciążeń podatkowych przedsiębiorców prowadzących działalność sezonową jest opłata targowa. Jej wysokość może istotnie wpływać na opłacalność prowadzenia biznesu. Od wielu lat stosowanie przepisów związanych z opłatą targową budzi wątpliwości. Warto więc poznać obecne stanowisko organów podatkowych oraz sądów.

W drodze na plażę...

Artykuł 15 ust. 1 ustawy z 12 stycznia 1991 r.  o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.;  dalej: ustawa) stanowi, że opłatę targową pobiera się od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach, z zastrzeżeniem ust. 2b (określającym, że opłacie targowej nie podlega sprzedaż, która odbywa się w budynkach lub w ich częściach). Z kolei ust. 2 tego artykułu definiuje targowisko jako wszelkie miejsca, w których jest prowadzona sprzedaż.

Oznacza to, że opłatę targową należy uiścić nie tylko, gdy sprzedaż jest prowadzona na bazarach, ale również np. gdy przedsiębiorca oferuje swoje towary ze stoiska ustawionego przy drodze prowadzącej na plażę.

Dotychczas nie było jasne, czy pojęcie „sprzedaż na targowiskach" oznacza tylko sprzedaż towarów czy też obejmuje ono również świadczenie usług.

W piśmie z 17 kwietnia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9884

Wydanie: 9884

Spis treści
Zamów abonament