Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więźniowie własnego sumienia

09 lipca 2014 | Rzecz o prawie | Antoni Górski
Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia, zarzuca prof. Bogdanowi Chazanowi złamanie prawa, ponieważ odmawiając aborcji, nie wskazał innego lekarza, który przeprowadziłby zabieg
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: PAP
Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia, zarzuca prof. Bogdanowi Chazanowi złamanie prawa, ponieważ odmawiając aborcji, nie wskazał innego lekarza, który przeprowadziłby zabieg
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Wzajemne odniesienia prawa i moralności mają charakter złożony, przybierając nierzadko postać otwartego konfliktu wartości – pisze sędzia.

Antoni Górski

Niemal od zawsze ofiarami tego konfliktu padały osoby, określane obecnie mianem więźniów sumienia, poddawane karom i szykanom za swoje przekonania przez niedemokratyczne władze.

W historii naszego kraju ten wątek heroicznych zmagań moralnych, okupionych najwyższą ceną, wiedzie od postaci św. Stanisława, sprzeciwiającego się niegodziwemu postępowaniu króla, do Ryszarda Siwca, który dokonał aktu samospalenia na Stadionie X-lecia podczas fety dożynkowej, w proteście przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 r., aż po ofiary stanu wojennego.

Konflikt wpisany

Ciężar i trud dokonywania wyborów moralnych, na szczęście nie zawsze o tak dramatycznych wymiarach, wpisany jest w kondycję losu każdego człowieka, niezależnie od uwarunkowań politycznych. Może on przybierać postać sprzeczności między obowiązkami służbowymi a wyznawanym systemem wartości, do czego dochodzi ze szczególną intensywnością w zawodzie lekarza. Nasz ustawodawca uwzględnia możliwość wystąpienia takiego konfliktu w tej profesji, rozwiązując go przez wprowadzenie w art. 39 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza i dentysty tzw. klauzuli sumienia.

Zgodnie z tym przepisem „lekarz może powstrzymać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9884

Wydanie: 9884

Spis treści
Zamów abonament