Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemcy ostrzej nie tylko z Rosją

09 lipca 2014 | Świat | Piotr Jendroszczyk
Barack Obama, Władimir Putin i Angela Merkel na szczycie grupy G20 we wrześniu ubiegłego roku w Petersburgu. Było to ostatnie spotkanie w tym gronie
autor zdjęcia: Kay Nietfeld
źródło: DPA
Barack Obama, Władimir Putin i Angela Merkel na szczycie grupy G20 we wrześniu ubiegłego roku w Petersburgu. Było to ostatnie spotkanie w tym gronie

Berlin nie tylko nie ma żadnych złudzeń wobec Kremla, ale nie dowierza także swemu sojusznikowi zza oceanu.

Kanclerz Angela Merkel była po swej majowej wizycie w Waszyngtonie gotowa zapomnieć o afroncie amerykańskich służb, które najprawdopodobniej przez lata podsłuchiwały jej komórkę. Okazało się jednak, że mimo bicia się w piersi Amerykanie nie zrezygnowali ze szpiegowania w Niemczech i ochoczo przyjęli ofertę pracownika niemieckiego wywiadu, który zaopatrywał USA w tajne dokumenty.

– To bardzo poważna sprawa – oświadczyła kanclerz Angela Merkel, która inaczej wyobraża sobie „współpracę zaprzyjaźnionych partnerów". Berlin nie ma innego wyjścia, jak ostra reakcja dyplomatyczna, ograniczająca się jednak jedynie do słów, a nie czynów.

Moskwa jak Waszyngton

Sprawa ma jednak znacznie szerszy zakres niż relacje na linii Waszyngton–Berlin. – Jedynie gdy Niemcy zidentyfikują nieprawidłowości w relacjach w zachodnim sojuszu, mogą być wiarygodne w krytyce Putina – zwraca uwagę na obecny dylemat niemieckiej polityki zagranicznej „Der Spiegel".

Zdaniem tygodnika wyraźnie zauważalne w Niemczech zjawisko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9884

Wydanie: 9884

Spis treści
Zamów abonament