Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Większość łamie reguły Parlamentu Europejskiego

09 lipca 2014 | Świat | Anna Słojewska

Chadecy, socjaliści i liberałowie odmówili eurosceptykom prawa do udziału we władzach PE. Złamali reguły i podzielili się stanowiskami.

Rządząca od lat rozdziałem stanowisk w Parlamencie Europejskim reguła d'Hondta została właśnie efektownie złamana przez porozumienie chadeków, socjalistów i liberałów, o którym nikt oficjalnie nie poinformował.

W efekcie w tajnych głosowaniach na przewodniczących komisji parlamentarnych oraz ich zastępców przepadli wszyscy kandydaci wystawieni przez ugrupowanie Europa na rzecz Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD), której liderem jest brytyjski eurosceptyk Nigel Farage.

Mowa o głosowaniach, ale tak naprawdę nie jest to konkurs na najlepszych szefów komisji. Dużo wcześniej dochodzi do negocjacji między frakcjami, w których dzielą się one dostępnymi stanowiskami. I dobrą zasadą jest, że na jedno stanowisko jest jeden...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9884

Wydanie: 9884

Spis treści
Zamów abonament